Yeraltından Gelen Çığlık Sesleri

Yeraltından Gelen Çığlık Sesleri (!)
“Cehennemden gelen sesler”

Orhan TURAN
2005 yılının sonlarına doğru internet ortamında bir iddia herkesin tüylerini diken diken etmeye yetti. İddiaya göre, bir gurup Rus bilim adamı, fay hatlarının kırılma seslerini, yüksek duyarlıktaki kaydedicilerle kayıtlamak amacıyla sistemlerini yerin metrelerce altına yerleştirdiklerinde, beklemedikleri bir şeyle karşılaştılar. Yine iddiaya göre bu sesler cehennemden geliyordu. Araştırdım ve bilimsel olarak bunun mümkün olup olamayacağını inceledim.

2005 yılının sonlarına doğru internet ortamında bir iddia herkesin tüylerini diken diken etmeye yetti.
İddiaya göre, bir gurup Rus bilim adamı, fay hatlarının kırılma seslerini, yüksek duyarlıktaki kaydedicilerle kayıtlamak amacıyla sistemlerini yerin metrelerce altına yerleştirdiklerinde, beklemedikleri bir şeyle karşılaştılar.

“Yeraltı tabakalarındaki kırılmaların sesini kaydetmek için 14.4 kilometre kuyu kazıyorlar ve bu dinleme cihazlarını yerleştiriyorlar. İlkinde çok zayıf frekansta insan sesini duyuyorlar ama böyle bir şeyin mümkün olmayacağını düşündüklerinden ilk etapta bu yerleştirdikleri cihazdan gelen sesler olabileceği kanaatine varıyorlar. Daha sonra daha yüksek frekanstaki sesleri algılayabilecek cihazı yerleştirdiklerinde hayrete düşüyorlar çünkü yerin dibinden milyonlarca insanin çığlık seslerini duyuyorlar. Çoğu bilim adamı işini bırakıyor.”

Cehennemden gelen ses tartışmasına son noktayı bilim koydu. Rus bilim adamları birer yalancı değilse kaydedilen seslerin gerçek olması bilimsel olarak mümkün. Peki, o sesler gerçekte kime ait?

İşte cevabi: Rus bilim adamlarının kaydettiği ve “cehennemden gelen sesler” olarak internette aylardır tartışılan çığlıkların gerçek olabilmesi bilimsel olarak mümkün. Rus bilim adamları doğru söylediklerini belirterek seslerin gerçek olduğu konusunda yeminler ediyorlardı. Bilim onları haklı çıkardı, sesler gerçek bir felakete ait olabilir. Haber 7’nin konuya daha önce bilimsel, dinsel ve metafizik açıdan yorumları ışığında bakmak için, konularında uzman üç farklı isme sorduğu sorular konuya net bir yanıt verilmesini sağlamıyordu. Ancak “seslerin ne olabileceği” konusunda bir beyin fırtınası için gerekli ipuçlarını içeriyordu. Hatırlanacağı üzere Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu bir frekans karışıklığı olabileceğini ileri sürmüş, ilahiyatçı Ali Riza Demircan magmanın çıkardığı seslerin bu şekilde olabileceğini belirtmiş ve Medyum Memiş de metafizik açıdan seslerin cinlere ait olabileceğini ileri sürmüştü.

Ben her üç görüsü de sizlerin bilgisine sunuyor ve yorumu sizlere bırakıyorum. Gelen yorumlar arasında ilginç bir görüş dikkat çekiciydi. Celaleddin Alioglu imzasını taşıyan bu yorum bilimsel açıdan incelenmeye değer bir görüştü: İste cevabi netleştirmeye kapı açan yorum

“Sesleri dinledim. Cehennemden geldiği yorumuna katılamıyorum. Çünkü cehennem bugün için bize gayb’dır, cennet de öyle. Ama eğer işin içinde bir hile yok da sesler denildiği gibi gerçekten kayıt edilmiş sesler ise bunları helak edilen kavimlerin helak sırasında çıkardıkları sesler olarak düşünebiliriz. Çünkü biz bugün sesleri mesela hard diskimize nasıl kayıt edebiliyor isek pekâlâ mümkündür ki helak edilen kavimlerin helakleri sırasında çıkardıkları sesler de yer katmanları tarafından her hangi bir şekilde kayıt edilmiş olabilir diye düşünüyoruz.”

“Bilimsel sorular ve cevapları” başlıklı köse yazarı bu yorumla ilgili olarak Faik Almendi yorumu dikkatlice inceledikten sonra “TÜBİTAK”I aradı. Santral memurundan kendisine bu konuda yardımcı olabilecek bir isim bağlanmasını istedi ve bilimsel bir cevap aldı :

“Bizim öyle bir bölümümüz yok kardeşim !” Sonunda santral memuru ikna edilerek Bilim ve Teknik Dergisi Sorumlusu Raşit Gürdilek’in bağlaması sağlandı. Gürdilek konunun bilimsel açıdan mümkün olduğunu belirterek, bu konuda bir soruya cevap verdikleri belirtti. Internet üzerinden yaptığım araştırma sonucu söz konusu soruyu ve yanıtını buldum.
İşte o soru ve yanıt: Ses bir tür enerjidir ve enerji kaybolmaz o halde geçmişteki bir sesi tekrar duyabilmemiz mümkün mü ? ( Sertan Durmus) Enerji kaybolmaz ama entropi artar. Tüm sorun sesin içerdiği enerjinin zaman geçtikçe mikroskobik hareket biçimlerine aktarılması. Yani, en sonunda tüm etki moleküllerin hızlarının artmasıyla sonuçlanıyor. Bu da, teknik dilde “sesin enerjisinin ısıya dönüşmesi” olarak adlandırılıyor. Isıyla entropi arasında da çok yakin bir ilişki var. Entropi, madde içindeki düzensizliğin bir ölçüsü. Başka bir şekilde söylemek gerekirse, ses dalgalarındaki düzenli hareket biçimi zamanla mikroskobik ölçekte düzensiz harekete dönüşüyor. Termodinamigin ikinci yasası da bu dönüşümle ilgili: Düzenlilik düzensizliğe dönüşebilir ama hiç bir zaman düzensiz bir durum kendiliğinden daha düzenli olamaz – entropi azalamaz. (Ya da ısı enerjisi tamamen daha yararlı enerji formlarına dönüştürülemez.) Gerçi bazı bilim adamları bir yöntemle daha önce oluşmuş bir sesi yeniden oluşturabiliyorlar. Ama bunu yapabilmenin koşulu düzensizliğe geçisin yeterince gerçekleşmemiş olması. Yani, zaman geçtikçe orijinal ses daha az bir belirginlikle elde ediliyor. Eğer aradan çok uzun bir süre geçmişse, hiç bir şey elde etmek mümkün değil.

Sonuç: Bu izah bilimsel olarak gösteriyor ki sesler kesinlikle cehenneme ait değil ve yeryüzünde daha önce yaşanmış bir felaketin sesleri olabilirler. Çünkü evrende çıkartılan hiç bir ses kaybolmuyor ve varlığını devam ettiriyor ve bu sesleri daha sonra tekrar dinlemek mümkün olabilir. Hatta çok küçük bir ihtimalle bu sesler kimilerinin iddia ettiği gibi “Ad kavminin helaki sırasında” ortaya çıkan seslerin bir kısmı da olabilir. Ama entropi göz önüne alındığında bu çok çok zayıf bir ihtimal. Söz konusu felaketin pekâlâ emperyalist devletlerin ortaya çıkardığı taze bir felakete ait olması daha mantıklı… Örneğin, ABD’nin Irak’ta yaşattığı vahşetin mağdurlarının sesleri neden olmasın!

Dökümanlar:
1- Söz konusu sesi dinlemek için: ( http://www.amightywind.com/mp3/hellscreams.mp3 )
2- Yabancı kaynaklarda olayla ilgili anlatı (Aşağıdaki metin)
3- Fotoğraflar: Rus bilim adamlarından komünist olan araştırmacıya aittir. Diğer toplu fotoğraf, araştırmayı yaptığı iddia edilen topluluk…

These details are reportedly from the translation of an article in a Finnish newspaper named ‘Ammennusatia’.
A geological group who drilled a hole about 14.4 kilometers deep in the crust of the earth are saying that they heard human screams. Screams have been heard from the condemned souls from earth’s deepest hole. Terrified scientists are afraid they have let loose the evil powers of hell up to the earth’s surface.
‘The information we are gathering is so surprising, that we are sincerely afraid of what we might find down there,’ stated Dr Azzacov, the manager of the project in remote Siberia.
‘The second surprise was the high temperature they discovered in the earth’s center. ‘The calculations indicate the given temperature was about 1,100 degrees Celsius, or over 2,000 degrees Fahrenheit,’ Azzacov pointed out. ‘This is far more then we expected. It seems almost like an inferno of fire is brutally going on in the center of the earth.
‘The last discovery was nevertheless the most shocking to our ears, so much so that the scientists are afraid to continue the project. We tried to listen to the earth’s movements at certain intervals with supersensitive microphones, which were let down through the hole. What we heard turned those logically thinking scientists into a trembling ruins. It was a sometimes a weak, but high pitched sound which we thought to be coming from our own equipment,’ explained Dr Azzacov.
‘But after some adjustments we comprehended that indeed the sound came from the earth’s interior. We could hardly believe our own ears. We heard a human voice, screaming in pain. Even though one voice was discernible, we could hear thousands, perhaps millions, in the background, of suffering souls screaming. After this ghastly discovery, about half of the scientists quit because of fear. Hopefully, that which is down there will stay there,’ Dr Azzacov added.
‘What really unnerved the Soviets, apart from the voice recordings, was the appearance that same night of a fountainhead of luminous gas shooting up from the drill site, and out of the midst of this incandescent cloud pillar a brilliant being with bat wings revealed itself with the words (in Russian): ‘I have conquered,’ emblazoned against the dark Siberian sky.
‘The incident was absolutely unreal; the Soviets cried out in terror,’ says Mr. Nummedal. Later that night, he saw ambulance crews circulating in the community. A driver he knew told him that they had been told to sedate everybody with a medication known to erase short term memory. The Soviets use this drug in the treatment of shock victims.
* * * * * * *
“As a communist I don’t believe in heaven or the Bible but as a scientist I now believe in hell,” said Dr. Azzacove. “Needless to say we were shocked to make such a discovery. But we know what we saw and we know what we heard. And we are absolutely convinced that we drilled through the gates of Hell!”

Dr. Azzacove continued, “. . .the drill suddenly began to rotate wildly, indicating that we had reached a large empty pocket or cavern. Temperature sensors showed a dramatic increase in heat to 2,000 degrees Fahrenheit.”

“We lowered a microphone, designed to detect the sounds of plate movements down the shaft. But instead of plate movements we heard a human voice screaming in pain! At first we thought the sound was coming from our own equipment.”

“But when we made adjustments our worst suspicions were confirm ed. The screams weren’t those of a single human, they were the screams of millions of humans!”
* * * * * * *
Do you know why Jacques Costeau, the famous underwater explorer, quit deep sea diving sometime before he died? It is said that he stopped because he had heard in one of the underwater caves he was exploring, the sounds of people screaming.
There was also another time, when one of his men, who was in a diving bell in the deepest trench at the Bermuda Triangle, also had a similar experience. He signaled to be brought up immediately. After being revived from his shock, he told others of his frightening experience of hearing “screams of people in pain”.

kaynak: http://www.izedebiyat.com

Reklamlar

Yeraltından Gelen Çığlık Sesleri” üzerine 35 yorum

 1. korkunç birşey bu ya inanmıyorum böyle birşey olduğuna:)
  dünya başımıza yıkılıyor

  Beğen

 2. abicim bu ne biçim bişiy böle yaw çok korkun. ve insanı ürkütücü , tüylerim tiken tiken oldu hemen sildim vallahi

  Beğen

 3. dogru arkadaşım gerçek ldugunu kim ispatlaya bilir elin gavuru yapmış kendi seslerini aa diger tarafta gerçekten böle arkadaşlar bunu söyleyim allah hayır eylesin ne diyim çok kötü tabi

  Beğen

 4. dünya başımıza yıkılacak bizimde sonalrımız böle olur arkadaşlar onun için kendinize çok dikkat edin allah için elinizden geleni yapın

  Beğen

 5. Arkadaşlar bu sesler ALLLAHIN bize göndermiş olduğu bir ibretdir.ALLAH ibretlerini her çagda göndermiştir.kulak ardı etmeyip ALLAHIN emri ve yasaklarına uyun.kısa ayet vereyim size BU DÜNYA OYUN VE TEMAŞADAN İBARETTİR KEŞKE BUNU ANLAYA BİLSELERDİ

  Beğen

 6. yani cok ilginç ama sonuçta ses bir frekans onları insan sesi degilde dalga frekansı olarak düsündügünde hicde korkulacak gibi degil ayrıca hic bir insan cehendemde degil su an merak etmeyin

  Beğen

 7. 1- yav öle olsa ne olur ki diyelim ki cehennem den geliyo (-1 olasılık) ne yapa biliriz. 2- frekans dielım ne oldu hiç bişey… sonuç korku mu yo nıe korkuyom kı ordakınler ve oraya gıdecek olanlar düşünsün…

  Beğen

 8. BU SESLER CEHENNEMDEN GELMEYİP KABİRAZABI ÇEKEN İNSANLARADA AİT OLABİLİR.ALLAH HEPİMİZİ AFFETSİN.

  Beğen

 9. arkadaslar ben ınan madım neden mı surek lı 1 tek kadının sesı gelıyor cıglık bınlerce ınsan dıyorsunuz sureklı tek kadın sesı dıger sesler de farklı bence bu aldatmaca
  ALLAH bıze ıbret olsun dıye tehdıt mı edıyor sızce yapmayın yaww bunu bole seylerre kanmayın ınanclı olun arkdaslar gunumuz tekneloji sayesınde artık ımkansızlar basarılıyor kanmayın boyle seylerer bende dınledım sesı ama urpermedımm

  Beğen

 10. BUSESLERİ CİDDİYE ALMAYANLARA BEDİİÜZZAMAN SAİD NURSİ’NİN MEKTUBAT ADLI ESERİNDEKİ 1.MEKTUB CEHENNEM NEREDEDİR SORUSUNUN CEVABINI OKUMALARINI TAVSİYE EDERİM

  Beğen

 11. yani cok ilginç ama sonuçta ses bir frekans onları insan sesi degilde dalga frekansı olarak düsündügünde hicde korkulacak gibi degil ayrıca hic bir insan cehendemde degil su an merak etmeyin

  Arkadaşlar kıyametten önce hiç kimse sorgulanmaz benim bildiğim kadarıyla kıyametten sonra herkes bi yere toplandıktan sonra sorgu suğal olur daha sonra herkes hakettiği yere gider bildiğim kadarıyla böyle… İyi Günler…

  Beğen

 12. Arkadaşlar kıyametten önce hiç kimse sorgulanmaz benim bildiğim kadarıyla kıyametten sonra herkes bi yere toplandıktan sonra sorgu suğal olur daha sonra herkes hakettiği yere gider bildiğim kadarıyla böyle… İyi Günler…

  Beğen

 13. Şimdi Dinledim arkadaşlar bence hiç inandırıcı değil daha gerçekçi yapabilirlerdi bağri biraz olsun inanırdık 🙂 imanı olan hiç kimse böyle şeylere inanmaz ben 18 yaşındayım ve dinlerken hiç bir şey hissetmedim korku bakımından 🙂 aksine adamların ne kadar beceriksiz olduğunu düşündüm. ben internette ruhumu dinlendirecek şarkı arıyordum bu siteye girdim ve dikkatimi cekti bu link tıkladım ilk önce yorumları okudum daha sonra kendim bi yorum yazdım ve dinledim Herkese İyi Günler… böyle şeylere kanmayın yaa sakın!!!

  ALLAH YOLUNUZU AÇIK ETSİN…

  Beğen

 14. Arkadaşlar Kur’an-ı Kerimi bir roman gibi dinlediğimiz kanısındayım. Allah (cc) zaten bizleri böyle bir azapla tehdit etmiyormu. Ve aynı zamanda iyi işler yapan istikamet üzere olanlar içinse korku yoktur buyuruyor. Şüphesiz o büyük gün gelecek.

  Beğen

 15. Bizler Muhammed (s.a.v.) ümmeti olarak farzedelimki bu gerçektende cehennemde ve ya kabirde azap görenlerin bağırtıları. Napıcaz? ibadetlerimize devam edicez ki biz zaten bir gün azabın olabileceğinii kabul edioruz.

  Ya da diyelim ki bunlar birer frekans ve ya daha önceki tarihlerden kalma sesler
  ee ne olacak ki bu sesler cehennemden gelen sesler olmasada oradan da bir gün böyle sesler yankılanmayacak mı?

  yani ister öle olsun ister böle inansakta inanmasakta farketmiyor bence.
  o sesler azap sesi olabilir veya olmayabilir ne farkeder dediğim gibi bir gün duyulacak bu cığlıklar.

  Allah ümmet_i muhammed i cehenneminden korusun…..(AMİN)

  Beğen

 16. selam………….

  arkadaslar, bizim nice var oldugunu bilmedigimiz seyler var..
  kafanizi yormayin,……
  abdes alin ve kurani kerim i okuyun..
  …………. yeraltinda ne oldugunu ozaman anlarziniz……………
  peygamber efendimiz (s.a.v) tek tek aciklamisdir.

  dünden olmayin..

  yolunuz acik olsun ..
  allahbizikoruzun

  Beğen

 17. bu sesler gercek olabilir.biz bu sesleri gerçek farzederek hayatımızı ona göre düzenleyip Allaha layık bir kul Resul’e layık bir ümmet olmayı hedef edinirsek ve özümüzde,sözümüzde doğru olup islamiyetide ona göre yaşarsak böyle şeylerden korkmamıza zaten gerek yok.ALLAH(C.C)HEPİMİZİ KABİR VE CEHENNEM AZABINDAN KORUSUN…..AMİN:))

  Beğen

 18. yek bısey soleyım cok urpertıcı hersey ALLAH(C.C) gelır bırgun ogunu herkes yasayacak kacıs yok bundan bu konu bazılarmızın bıldıgı bılınmeyen daha neler var ALLAH sonumuzu hayır etsın :S

  Beğen

 19. bunlar kabir azabı her insan bu işgenceyi görecek kabir bizi sıkacak ve kemiklerimiz birbirine geçeçekmiş ya bunları ben uydurmuyorum kuran_ı kerimde yazıyor allahım tüm iinananların günahlarını bagışla

  Beğen

 20. ARKADAŞLAR BU BİR YALAN OLABİLİR DİNLERKEN ÇOK ÜRPERDİM ALLAH BİZE VE AİLEMİZE CEHENNEM AZABI ÇEKTİRMESİN AMA YİNEDE BÖYLE BİRŞEY BİRGÜN OLACAK SİZ NAMAZINIZI KILIN,KURANINIZI OKUYUN VE ALLAHIN DİLEDİLLERİNİ YERİNE GETİRİN ALLAH HEPİMİZİ KORUSUN HOŞÇAKALIN

  Beğen

 21. eğer gerçekse bu çığlıklar vallahi korktum
  ama allah ümmeti muhammede bu çığlıkları attırmasın.ama kanımca bunlar gerçek değil.ben pek inanmadım

  Beğen

 22. Arkadaşlar Bazı hadislerde ve kuranı kerimde tam olarak şu anda kaynaklarını hatırlayamıyorum ama yecücle mecüc diye bir kavmin üzerlerinin Hz. Zülkarneyn a.s tarafından madenle kapatıldığı bize haber verilmektedir ve bu kavim her gün gün ışığına çıkmak için kazıyorlar ve tam güneşi görüyorlarki bırakıyorlar ve yarın devam ederiz diyorlar ve yarına kadar o açılan delik kapanıyor ve bu kavim bir gün inşallah Allah’ın izmi yarın devam ederiz derlerse o kavim yeryüzüne çıkıyormuş geçtiği yerde ki göllerde bir damla bile su bırakmıyorlarmış yanibu kavimede ait olabilir. Bu linkten tam detaya ulaşabilirsiniz mutlaka okumazınızı tavsiye ediyorum arkadaşlar:

  http://www.harunyahya.org/Makaleler/yecuc_mecuc.html
  ALLAH (c.c) tüm müslümanları cehennem azabında koursun.Amin

  Beğen

 23. vallah çok korktuk yaw.30 rekat namaz kıldım dınledıkten sonra.ama sesı analız edcem.bı iş varmı bakım.lubuoguzdan bışey kaçmaz.

  Beğen

 24. Rabbimizin merhameti azabından daha geniştir yeterki emirlerini tutup hatalarımızı bırakarak iyi işler yapalım ve O’nun rızasını gözetelim.

  En güzel misal Kur’an Bismillahirrahman Er Rahim ile başlar.

  Beğen

 25. işte hayatın gerçeği yada ahiret gerçeği diyelim elbet herkes hak ettiği yeri bulacak ses gerçek veya değil ama herkeste bi korku ve düşünce uyandırdı diyeceğim şu ki eğer bu bize bi ders verdiyse kendimize gelmek te geç kalmamalıyız
  hepiniz allaha emanet olun mekanınız cennet olsun

  Beğen

Yorumlar kapalı.