Photosynth ile fotoğrafları sentezleyin

Microsoft’un dijital görüntüleri üç boyutlu modellere dönüştürebilen yeni yazılımı Photosynth tanıtıldı. Sistemin bu yıl sonunda piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Microsoft’un Photosynth (fotosentez) adını verdiği program, fotoğrafları topluyor, aralarındaki benzerlikleri analiz ediyor ve üç boyutlu bir ortamda yeniden yapılandırıyor.

İlk kez ABD’nin Boston kentinde düzenlenecek bilgisayar fuarında kullanılacak olan sistem, kullanıcıların bir fotoğrafı istedikleri açıdan görebilmelerine de izin veriyor.

Ham fotoğraftan üç boyuta

Washington Üniversitesi’nden Noah Snavely ve Steven Seitz’le beraber projeyi yürüten Microsoft’tan Dr. Richard Szeliski, “sistem ham fotoğrafların birlerşiminden üç boyutlu modeller yaratıyor” diyor.

Szeliski, üç boyutlu modelleri oluşturacak fotoğrafların, ne zaman ve hangi makineyle çekilmiş olmasının program için fark etmediğini de sözlerine ekliyor.

Basit bir geometri problemi

Program, çekilmiş olan her fotoğraftaki ayırt edici özellikleri alıyor, diğer fotoğraflarla referanslandırıyor ve aralarındaki benzerlikleri kontrol ediyor.

Bu, yazılımın, bir fotoğrafın üç boyutlu modeldeki yerini ve fotoğraf çekildiğinde fotoğraf makinesinin mekanın neresinde olduğunu bulmasına yarıyor.

“Gerisi basit bir geometri problemi” diyor Dr. Szeliski: “Aynı anda fotoğraf makinesinin yerini ayarlıyor ve her şey yerli yerine oturana kadar küçük görüntüleri birbirine ekliyorsunuz.”

Fotoğrafın içine girebilirsiniz

Üç boyutlu prototip en az iki fotoğrafla oluşturulabiliyor. Ancak onlarca fotoğrafla mekan hakkında daha fazla bilgi elde edildiğinde, çok daha ayrıntılı modeller ortaya çıkıyor.

Üç boyutlu model insanlara, yaratılan sahnenin içinden geçebilme, fotoğraflara her açıdan bakabilme, herhangi bir fotoğrafa tıklayabilme, nesnelere zum yapabilme ve fotoğraf ek yerlerini görebilme imkanları tanıyor.

Kullanım alanları geniş

Yazılımın ilk kullanıcılarının fotoğraf paylaşım siteleri olması büyük ihtimal. Çünkü böylece, herkesin çektiği ortak mekan fotoğraflarından ortak bir üç boyutlu model yaratılabilir.

Photosynth’in diğer uygulamaları da turizm ve belediyeler için olabilir. Bu sayede bir şehrin ya da bir mekanın üç boyutlu modelleri hazırlanarak ziyaretçilere önceden bilgilendirme yapılabilir.

Araştırmacılar, Photosynth’le oluşturdukları ilk modelleri bu hafta Boston’da düzenlenecek ve bilgisayar dünyasındaki son gelişmelerin tanıtılacağı Siggraph 2006 Fuarı’nda kullanıcılara sunacak.

Microsoft Photosynth hakkında daha fazlasını öğrenmek için tanıtım videolarını izleyin.

Photosynth video (1), Photosynth video (2)

Kaynak:Cnn Türk

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s