Kusursuz bir wordpress blogu için öneri

Web günlüğünü, en doğru kararı vererek wordpress ile tutan blogcuların, arama motoru optimizasyonu (seo) vesilesiyle en çok tercih ettikleri sınırsız kategori(tag) ve meta tag oluşturmayı sağlayan Ultimate Tag Warrior, Jerome’s Keywords eklentileridir. Güvenlik açıklarından yada sürüm yükseltmelerinden dolayı yayınlanan wordpress güncellemelerini yaptığınızda farkında olmasanızda etiketlenen(tag) 10 yazıdan 5 nin gösterilmemesi, yorum yapıldığında yorum yapılan yaziya ait keyword tagındaki anahtar kelimelerin silinmesi gibi problemler başlamış demektir. dahası da var; herhangi bir nedenle veritabanın çöktüğünü ve daha önceden yedeklenmiş verileri oluşturmuş olduğumuz yeni veritabanına aktardığımızı düşünürsek, bütün etiketlerin(tag) birer kategoriye dönüştüğünü görürüz ve o andan sonra geriye dönüşü olmayan bir problemle karşı karşıyayız demektir.

Belki geri dönemeyebiliriz fakat kategorileri etiket olarak kullanabiliriz hatta etiket bulutu bile oluşturabiliriz. bunun için Category Tagging eklentisi tek başına yeterli.

İlk olarak Yönetici panelinde Tercihler/Kalıcı bağlantılar sayfasında bulunan isteğe göre değiştirilebilen Kategori URL‘sini, google’un önbelleğe almış olduğu etiket(tag) URL’sini gözönünde bulundurarak kullanmış olduğumuz etiket(tag) URL’sini girelim ki google’dan gelen ziyaretçilerin boş bir sayfayla karşılaşmalarını önleyelelim ve Buradaki siteden etiket(tag) bulutu oluşturmamızı sağlayacak olan Category Tagging eklentisini indirelim. plugin klasörünün içine atalım ve yönetici panelinde ki eklentiler sayfasından eklentiyi etkinleştirelim.

Etiket bulutunun hangi sayfada gösterilmesini istiyorsak aşağıdaki kodu aktif temadaki uygun yere yerleştirelim; daha farklı biçim kodları eklentinin download sayfasında mevcut.

<?php
if (function_exists (‘cattag_tagcloud’) ) {
echo ‘<ul class=”tagcloud”>’ . cattag_tagcloud() . ‘</ul>’;
}
?>

aşağıdaki kod sayesinde de benzer yazılar eklentisine ihtiyaç duymadan benzer yazıların sayfanın altında gösterilmesini sağlayabiliriz. aynen etiket bulutunda olduğu gibi benzer yazıların gösterilmesinin uygun olduğu yere kodu eklemek yeterli.

<?php
if( function_exists(‘cattag_related_posts’) ) {
echo ‘<ul>’ . cattag_related_posts() . ‘</ul>’;
}
?>

Eklentinin ayarları indirmiş olduğumuz category-tagging.php uzantılı dosyanın içinde, Notepad yada başka bir metin editörü ile açarak etiket bulutunun biçimi değiştirilebilir.

Etiket bulutunun firefox’da olduğu gibi internet explorer’da da kusursuz görünmesini istiyorsak biraz ayarlarıyla oynamamız gerekecek. yada her iki tarayıcı içinde uygun hale getirilmiş Category Tagging eklentisini  buradan indirebilirsiniz.

Ve artık, çıkabilecek problem ihtimali sıfır gibi. WordPress destek sitesinde yayınlanan güvenlik güncellemelerini ve sürüm yükseltmelerini bloğunuza rahatlıkla uygulayabilirsiniz. her ihtimale karşı blogunuzun yönetici panelinden verilerinizin yedeğini alın.

Arama motoru optimizasyonu(seo) bakımından önemli olan ikinci eklenti, Another WordPress Meta eklentisidir. Eklentiyi buradan download edip, plugin klasörünün içine atalım ve yönetici panelinde ki eklentiler sayfasından eklentiyi etkinleştirelim. yine admin panelindeki tercihler sayfasından Another WordPress Meta eklentisini ayarlarına ulaşalım ve Use Categories as keywords (additional) seçeneğinin önündeki kutuğu işaretleyelim update options butonuna basarak değişikliği onaylayalım ve artık yazmış olduğumuz yazılara eklediğimiz etiketler, keyword meta tag’ına hiç bir müdahalede bulunmadan otomatik olarak eklenecektir. Anasayfada ki, etiketlerde ki ve hatta arama sonucunda bulunan yazıların bile mevcut etiketlerinin keyword meta tag’ına otomatik olarak eklendiğini görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s