turkcell ve saz arkadaşları

turkcell‘in ticaret ahlakını ve 3984 sayılı RTÜK yasasının 19. maddesini hiçe sayarak, çocuklara hitap etmeyen bir ürün olduğu halde reklamlarında 5 yaşın altındaki minicik çocukları kullanmasını şiddetle kınıyorum. şunu açıkca ifade etmeliyimki turkcell’in çocukları ve toplumun içinde beslediği o saf çocuk duyguyusunu istirmar etmesi sinirlerimi fazlasıyla bozuyor.

sırf maddi çıkarları uğruna ticarette her yol mubah mantığıyla hareket eden zihniyete, yetkili makamlar niye hesap sormazlar. turkcell olduğu içinmi? herkesin bir çıkarı olduğu içinmi.! peki neden.. maddi kaygılarınız algılarızı düzmekte, haberiniz olsun.

Kanalizasyona çukuruna düşerek hayatını kaybeden küçük bir çocukla, turkcell’in, maddi çıkarları uğruna istismar etmekten rahatsızlık duymadan reklam malzemesi yaptığı çocuk arasında ne fark var? peki bu cinayete bu yıkıma kim dur diyecek.? yokmu kimse.?

3984 sayılı RTÜK yasasının 19. maddesinin gereğini, turkcell’e uygulamayan RTÜK’a buradaki sayfadan şikayette bulunun, tepkiniz göster bir yazı yazın. varsa web günlüğünüzde kendi kaleminizden konuyla ilgili birşeyler yazın. lütfen biraz duyarlı olun.

Reklamlar

7 responses to “turkcell ve saz arkadaşları

 • Ahmet Küçükoğlu

  Bu görüşünüze tamamen karşı olduğumu söylemek isterim. Bu çocuklar afedersiniz cinsel içerikli reklamlarda mı oynatıldı? Hayır, gayet güzel cıvıl cıvıl reklam çekiyorlar. Çocuğun bulunduğu reklam izlendiği için böyle bir reklam hazırlama gereği duymuşlar. Bunda absürd olan birşey yok.

  İkincisi rögar kapağı yüzünden hayatını kaybeden kızımız ile bu reklam arasında nasıl bir bağlantı kurdunuz anlatabilir misiniz ?

 • allpower

  evet dediğiniz gibi bu çocuklar cinsel içerikli bir reklamda oynatılmadılar elbette, fakat dikkat ederseniz reklamı yapılan şey 5-6 yaş grubu çocuklara hitap eden bir ürün de değil. Dolayısıyla turkcell’in çocukları oynattığı reklamlar yasal olmadığı gibi hiç etik de değil.
  Tv’lerde çocukların en çok ilgisini çeken yayınlardan birinin reklamlar olduğunu unutmayın lütfen. Çocuklara hitap eden reklamlara yönelik bir araştırma yapmışlar, araştırmaya göre; bu reklamların çocuklar üzerinde ciddi olumsuz etkileri olduğu tespit edilmiş ve bir çok gelişmiş ülkede çocuklara hitap eden reklamlar bile yasakken, turkcell’in bahse konu reklamları çocuklara bile hitap etmiyor.

 • Aliye

  Çocuk istimarı çok kötü hele hele çocukların ön plana çıkarılıp sömürülmek ,onların geleceklerine ipotek koymak haksızlıktır.

 • Dünyayı Güzellik Kurtaracak | rugzO.com

  […] konu gelmişken Çocuk İstismarı konusu denince aklıma geçenlerde okuduğum Turkcell ve saz arkadaşları başlıklı yazı kaldı. İstismar o kadar aldı başını gidiyor ki, televizyonlarda her reklam […]

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: