Küresel ısınmayı nasıl önleyebiliriz.!

Ülkemizde pek tanınmayan beyaz eşya devi electrolux, Antartika’da küresel ısınmanın etkilerini araştırmak için kurulan araştırma istasyonuna, üretmiş olduğu enerji tasarrufu sağlayan ev aletlerini, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak dünyanın ilk doğaya zarar vermeyen yaşam alanı olan bu istasyonun kullanımına sundu.

Antartika projesi Prenses Elisabeth’te kullanılan Electrolux ürünleri minimum yüzde 20 enerji tasarruflu olmaları ile dikkat çekiyor. Ürünler arasında suyu 3-4 dakikada kaynatabilen indüksiyonlu ocağın yanı sıra, ortalama 3 litre suyu arıtma özelliğine sahip no frost buzdolabı ve zaman ayarlı çamaşır makinası bulunuyor.

Vatan gazetesinde okuduğum habere göre; Electrolux Yenilikçi Ürünler Koordinatörü Dino Baggio, küresel ısınmaya karşı evinizde bireysel olarak neler yapabileceğimizi şu şekilde sıralamış;

En sık yapılan hataların, ocaktaki tencerenin kapağının sık sık açılması ve bulaşıkların makinaya koymadan önce suda çalkalanması olduğunu dile getiren Baggio, Yemek pişirirken fırın kapağını açmak 20 ile 40 derece arasında ısı kaybına neden olur. Bulaşıkları makinaya koymadan önce çalkalamak yerine yemek artıklarını sıyırmak yeterlidir diye konuştu. Baggio, Küresel ısınmaya karşı ne yapabilirim diye soranlar için şu şekilde devam etti;

– Enerji ve su tasarrufu için sadece tencerenin konulduğu bölgede enerji oluşturan ve diğer kısımların çalışmasına engel olan indüksiyonlu ocakları kullanın.

– Yemek pişirirken mümkün olduğu kadar az oranda sıvı kullanın.

– Tavalar gibi önceden ısıtmayı gerektirmeyen ızgaralar da daha az enerji tüketir. Bir yemek bir saatten fazla pişirme süresine ihtiyaç duyuyorsa fırının önceden ısıtılmasına gerek yoktur.

– 10 yıllık buzdolabı verimli olmadığından daha çok maliyet getireceği için yenisini alın.

– En uygun ısı dereceleri buzdolabı termostatı için +4/5, dondurucu için -18 derecedir. Isıyı çok düşüğe ayarlamayın çünkü 1 derecelik fark enerji tüketimini yüzde 6-8 oranında artırır.

– 5 mm�lik buz katmanı enerji tüketimini yüzde 30 arttırır, bu yüzden buzdolabınızı ve dondurucunuzu düzenli olarak dondurun.

– Buzdolabı ve dondurucuyu radyatör, fırın gibi ısınan ev aletlerinden uzak tutun.

Çamaşır makinesi kullanırken kısa programdan uzak durun

Çamaşırları dolu makinede yıkamanın ve en düşük ısı derecesinin kullanılmasının önemine dikkat çekilirken, kısa programların daha fazla su tükettiği belirtiliyor. Pamuklu program ayarı olan 60 ve 40 dereceler ise en fazla tasarruf sağlayan programlar. Çamaşırları kurutmaya yerleştirmeden önce yıkama makinesindeki sıkma programını en yüksek seviyeye getirmek, kurutma makinesini dolu kullanmak gerekiyor. Çamaşır odasını kapısını açık bırakmak da makinenin kapasitesini enerji kullanımı açısından artırıyor.

Bulaşığı elde yıkamak dört kat fazla enerji harcatır

Enerji tasarrufunun en iyi yollarından biri, bulaşıkları elde yıkamak yerine makine kullanmak. Bulaşık makineleri, elde yıkamaya göre 60 litreye karşı sadece 15 litre su kullanıyor. Tabak ve çatal-bıçakların makinede birbirinin üstüne gelecek şekilde yerleştirilmemesi gerekiyor. Ayrıca kire ve suyun sertliğine göre deterjan dozunu ve makineyi ayarlamak, makinenin filtresini belirli aralıklarla temizlemek öneriliyor.

Reklamlar

Küresel ısınmayı nasıl önleyebiliriz.!” üzerine 4 yorum

 1. küresel ısınmayı durdurmak için insanlar bilinçlendirilmeli.insanları dünya 50 yıl sonra yok olacak diye korkutmak yerine ne yapmaları gerektiğini anlatmalıyız.

  Beğen

 2. küresel ısınmayı önleyelim.okulda sunum yapılp insanları bilinçlendirmeli.daha öğretmenler bile küresel ısınmayı bilmiyor .BİLENLER BİLE ÖNLEMİYOR.

  Beğen

 3. dünya yok oluyor bunun için küresel ısınmayı önleyecek her şeyi yapmalıyız
  açık kalan suları kapatmalıyız

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s